Otázky a odpovede Chatrče

Autor: Martin Chovan | 1.3.2011 o 19:44 | Karma článku: 7,96 | Prečítané:  1421x

Predpokladám, že som jeden z mnohých čitateľov knihy od W. P. Younga Chatrč, ktorého táto kniha pozitívne oslovila a úprimne sa mu snažila zodpovedať niektoré otázky. Otázky, ktoré nesieme v sebe. Odpovede, ktoré tušíme v sebe viac či menej. Kniha mnohých prívlastkov. Kniha mnohých otázok a odpovedí. Kniha, ktorá ponúka odvahu myslieť a zamyslieť sa bez klapiek na duši.

Príbeh hlavného hrdinu je príbehom človeka, ktorý žije v každom z nás. Povinne naučené poučky, ktoré mu poskytuje náboženstvo, filozofia, tradície, normy rôzne hierarchie ho akosi nenapĺňajú a neoslobodzujú od jeho nepokoja v duši. Aj poznanie teológie mu nedáva úplnú schopnosť zažiť na vlastnom osude milosrdného a chápajúceho Boha. Problém utrpenia, života, viery a všetkého toho, čo sa odohráva v ľudskom osude, je akosi na míle vzdialené od tých, ktorí sa považujú za „majiteľov Pravdy" a za jedine možnú cestu k Pravde. Boh prezentovaný a sprivatizovaný náboženstvami je akosi často krát nepoužiteľný pre ľudské utrpenie, pozitívnu vieru a oslobodenia sa od balvanov v duši. Boh v úplne netradičnej podobe bez náboženských škrupúľ nachádza a pozýva k sebe hlavného hrdinu do chatrče. Víkend s Bohom v troch božských a zároveň ľudských podobách znamená pre hlavného hrdinu zásadný a oslobodzujúci obrat v jeho živote. Boh tu nevystupuje ako prísna autorita, zákaz, musíš a nesmieš, ale ako pozitívna energia úsmevu, humoru, milosrdnej lásky, slobody a empatického priateľa. Cez hlboký, úsmevný a netradičný rozhovor s Bohom v troch ľudských osobách hlavný hrdina pochopí zmysel a silu odpustenia, lásky a milosrdenstva. Hlavný hrdina nachádza jednoduchý kód Božej milosti v dejinách spásy v kontexte svojho osudu. Odpustenie aj vrahovi svojej milovanej dcéry mu dáva slobodné krídla na svoj ľudský let bez záťaže. Konfrontácia utrpenia s večnosťou, v ktorom človek pochopí realitu s vyšším princípom existencie. Táto kniha je stretnutie s Bohom, ktorý je iný než akého tvoria v hlave tradičné normy, hodiny náboženstva, dlhé kázne kňazov o hriešnych ľuďoch, novodobí multikultúrni spasitelia, strach, príkazy atď. V tomto príbehu je Boh slobodný, usmiaty, humorný, netradičný, nesprivatizovaný nikým a ničím. A v jeho uzdravujúcej prítomnosti sa stáva skutočne slobodný aj človek, ktorí už vníma život farebne a nie len čiernobielo. Celým príbehom sa v tejto knihe vinie krásna myšlienka, a to fakt, že Boh oveľa účinnejším spôsobom hľadá a nachádza človeka než je to človek schopný urobiť sám.

Táto kniha je o sile odpustenia, lásky, milosrdenstva a Poznania. Táto kniha je o sile vnútornej premeny. Jedine to nás uzdraví a urobí slobodnými bytosťami na rozdiel od našej zatvrdnutej, chladnej a nezávislej imunite voči Láske, Pravde a odpusteniu. Boh stále klope na dvere ľudských sŕdc rôznou formou. Ochota otvoriť či neotvoriť je na človeku. Koho a čo vpúšťame do svojho srdca a koho a čo z neho vyhadzujeme? Vieme a chceme otvoriť naše zhrdzavené dvere srdca a mysle skutočnej Pravde? Táto kniha je o ľuďoch a o medziľudských vzťahoch kde chce a vie prebývať skutočný Boh. Táto kniha „oslobodzuje" človeka od mnohých väzení a nesprávnych uhlov pohľadu na život. Je zrejmé, že táto kniha veľmi pozitívne oslovila a nadchla široké spektrum ľudských duší, úprimne hľadajúcich, veriacich aj neveriacich, kresťanov aj nekresťanov. Je zrejmé, že táto kniha urobila rozruch medzi „správcami" náboženských právd (česť výnimkám), ktorí v tejto knihe chcú vidieť iba proticirkevnú propagandu a marketingový útok všetkých čertov na učenie Cirkvi. Skrátka tisíc čitateľov sa rovná tisíc názorov, postojov, tisíc pochopení aj nepochopení. Je tiež zaujímavé poznať súvislosti, ktoré viedli autora tejto knihy k jej napísaniu.

Pre mňa osobne je kniha Chatrč určite viac než len obyčajný príbeh. Kniha Chatrč je literárne vyšší level poznania a empatická sonda Božej Múdrosti do hľadajúcej ľudskej duše. Kniha Chatrč je o otázkach človeka  a odpovediach vyššieho Princípu a zároveň aj o otázkach vyššieho Princípu a odpovediach človeka. Dialóg Stvoriteľa a človeka. Most vzájomného sa pochopenia a prijatia v kontexte transcendentnosti a Prozreteľnosti. Každý z nás vlastní svoju Chatrč. Každý z nás raz bude pozvaný do tej vlastnej Chatrče na dialóg so sebou  samým a s vyšším Princípom. Chatrčou však nič nekončí. Práve naopak. Všetko začína. Boh neprichádza k nám cez naše luxusné normy, pyšné polopravdy, ezoterické vône a úspešné piedestály. Boh k nám prichádza cez naše Chatrče.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?